You are currently viewing Wypracowanie o soli drogowej

Wypracowanie o soli drogowej

Ostatnio mój syn musiał napisać wypracowanie na temat zastosowania różnych związków chemicznych. Nie wiedział jak się ma do tego zabrać, więc poprosił mnie o pomoc. Nie należę do rodziców, którzy wyręczają swoje dzieci w lekcjach, dlatego też postanowiłam go zmusić do myślenia.

Sól drogowa w zimie

sól drogowaNa samym początku musiał napisać, do czego ludziom jest potrzebna profesjonalna sól drogowa. Z tym sobie poradził bez żadnego problemu, ponieważ wie z doświadczenia, że jest to środek, który przydaje się w życiu codziennym człowieka, szczególnie zima, kiedy mamy do czynienia z opadami śniegu oraz gołoledzią. Niestety, ciężko mu było opisać inne związki chemiczne w tym glikol propylenowy. Pozwoliłam mu skorzystać więc z internetu, aby mógł podejrzeć jego właściwości. Po kilku minutach już wiedział w jaki sposób ma pisać i znał właściwości glikolu. Pisanie zajęło mu około pół godziny, ale to jeszcze nie był koniec. Mój syn musiał jeszcze omówić, do czego jest potrzebna sól drogowa. Sądziłam, że nie będzie miał z tym większego problemu, ponieważ to było oczywiste przecież. Sól drogowa ma cenne zastosowanie w komunikacji drogowej. Poradził sobie z tym znakomicie, ale to nie był koniec. Musiał opisać również chlorek wapnia, jako produkt, który ma zastosowanie w przemyśle spożywczym. Oczywiście w żadnej encyklopedii nie było o tym napisane, więc opisał ten temat na podstawie wiadomości internetowych. Ostatnim zadaniem było omówienie wybranego produktu i analiza składu chemicznego. Syn nie wiedział, co ma wybrać. Wzięłam więc go do warsztatu mojego męża i tam pokazałam mu rożne płyny w tym płyn do centralnego ogrzewania.

Mój syn zaczął czytać ulotkę i już wiedział, z jakich związków chemicznych jest złożony. Całość zadania zajęła mu niecałe trzy godziny. Kiedy nauczycielka tydzień później oddawała prace, okazało się, że syn otrzymał piątkę z tego zadania.