You are currently viewing Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienia to zjawisko które w ostatnim czasie bardzo się nasiliło. Polega ono na przyzwyczajeniu się do substancji lub rzeczy sprawiającej nam przyjemność i niemożliwości zaprzestania jej używania czy posiadania. W zależności od wieku, płci i zainteresowań uzależnienia bywają różne. Mogą to być narkotyki, alkohol, nikotyna, Internet, zakupy, telefon i wiele, wiele innych.

Jak wyleczyć alkoholizm?

terapia dla uzależnionych od alkoholuIstotną rzeczą jest tylko to, że wbrew pozorom niszczą człowieka i jego otoczenie, i to bez względu na to czego dotyczą. Proces wchodzenia w uzależnienie jest bardzo prosty i niemal nie zauważalny, natomiast wychodzenie z niego to długi i trudny czas zarówno dla osoby uzależnionej jak i dla członków rodziny i bliskich a nawet dla samego terapeuty. Wyleczenie się z nałogu nie zawsze udaje się za pierwszym razem, często po długim okresie abstynencji ponownie wraca się do uzależnienia. Szczególnie jest to widoczne na przykładnie alkoholików, tutaj nic nie odgrywa ważnej roli, ani wykształcenie ani pozycja społeczna ani żadne koligacje. Osoba która wpadła w szpony nałogu pozostaje wobec niego całkowicie bezbronna. Nie dysponuje tak wielką siła aby poradzić sobie z nim samodzielnie i woli stracić wszystko. Łącznie z rodziną i zajmowaną pozycja społeczną niż zaakceptować własną chorobę. Bo tylko wtedy może podjąć  leczenie a następnie skorzystać z pomocy jaką daje terapia dla uzależnionych od alkoholu. Wszystko to zapewniają poradnie i oddziały zajmujące się leczeniem uzależnień i jest to całkowicie bezpłatne.

Pamiętajmy więc, że z nałogiem nie można walczyć w pojedynkę. Mamy do dyspozycji cały sztab instytucji i osób gotowych nam pomóc na każdym etapie. Warto podjąć właściwą decyzję i poddać się leczeniu jeżeli nie dla siebie to dla własnych rodzin, szczególnie dzieci. Wystarczy zgłosić się do właściwej poradni, pozwolić na odpowiednią diagnostykę i poddać się zaleconemu leczeniu.