You are currently viewing Uniwersalne właściwości filcu

Uniwersalne właściwości filcu

Zapotrzebowanie na materiały do produkcji różnorodnych dóbr jest ogromne. Baza surowcowa dla przemysłu obejmuje tworzywa sztuczne, kopaliny oraz surowce pochodzenia zwierzęcego. Bardzo dobrym przykładem wykorzystania naturalnego włosia zwierząt jest produkcja filcu. Opiera się ona o sierść i owczą wełnę.

Produkcja i właściwości filcu

filc naturalnyProdukcja filcu to proces technologiczny polegający na wymieszaniu i zbiciu mokrej masy włókien naturalnych, mieszanych lub syntetycznych i poddaniu uformowanej maty działaniu wysokiej temperatury oraz podwyższonego ciśnienia. Metoda produkcji filcu nazywana jest spilśnianiem lub filcowaniem. Efektem procesu produkcji są maty filcowe o różnej grubości i gramaturze. Producenci oferują filc naturalny z włókien zwierzęcych (najczęściej jest to owcze runo) oraz filc syntetyczny (np. poliestry). Mianem filcu naturalnego określa się również materiał wzbogacony w pewnym procencie o włókna syntetyczne. Dodatki syntetyczne w znacznej mierze poprawiają odporność filcu na wszelkie szkodliwe czynniki. Filc techniczny jest materiałem o bardzo małej rozciągliwości zapewniającej utrzymanie właściwych parametrów izolacyjnych. Jest bardzo często wykorzystywany jako materiał izolacji termicznej i akustycznej. Znajduje zastosowanie również jako środek do amortyzowania drgań i wibracji oraz jako element ochronny. Filc techniczny świetnie nadaje się do produkcji uszczelek w systemach olejowych i smarowania. Może być także wykorzystywany jako izolacja przed znajdującymi się w powietrzu zanieczyszczeniami stałymi w postaci kurzu lub pyłów. Filc dobrze znosi podwyższoną temperaturę oraz jest odporny na wilgoć.

W przeciwieństwie do filcu technicznego, który produkowany jest metodą „bitą” filc tkany wykorzystuje się z reguły dla przemysłu odzieżowego. Charakteryzuje się on większą wytrzymałością, miękkością i elegancją. Warto sobie uświadomić, że filc jest jednym ze starszych materiałów wytwarzanych przez człowieka, a jego historia sięga 6000 lat p.n.e.