You are currently viewing Ułatwienie czy utrudnienie?

Ułatwienie czy utrudnienie?

W naszym otoczeniu coraz więcej jest maszyn, które zdaniem ich twórców powinny ułatwiać życie ich użytkownikom. Opinie co do ich istnienia są podzielone jedni są zachwyceni uważają, że ułatwiają im życie a inni negują twierdząc, iż takie elektroniczne nowinki.

Parkomaty są pomocne!

parkomatyWielu posiadaczy samochodów skarży się na brak miejsc parkingowych. Jak podaje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w Polsce w 2014r. zarejestrowanych było ponad 25 milionów pojazdów. Taka ilość aut powoduje stałe utrudnienia na drogach oraz w zatłoczonych miastach. Powstają więc liczne udogodnienia np. inteligentna sygnalizacja świetlna, inteligentne systemy transportowe, systemy parkingowe, parkometry, parkomaty. Systemy parkingowe składają się z podstawowych urządzeń: terminal wjazdowy, wykrywający pojazd, instruujący kierowcę jak z niego korzystać, drukuje bilet i jest sterowany szlabanem, terminal wyjazdowy, zapewnia odczyt biletu parkingowego, jest sterowanie szlabanem, umożliwia komunikację ze szlabanem, kasa automatyczna przyjmująca bilety, banknoty, wyświetla instrukcje na wyświetlaczu LCD, szlaban, oprogramowanie parkingowe. Systemy parkingowe najczęściej są montowane na prywatnych parkingach i służą do zarządzania ilością miejsc parkingowych. Kolejnym ułatwieniem pomagającym w transporcie są parkometry i płatne parkomaty. Parkometry są urządzeniami, które po wrzuceniu monet odmierzają czas postoju zaparkowanego pojazdu.

Parkomaty są urządzeniami sprzedającymi bilety opłaty parkingowej, wrzuca się do nich drobne monety i wydrukowują one bilet. Infomaty i infokioski są urządzeniami ogólnego dostępu. Informaty są często spotykane w muzeach, urzędach. Infokioski są interaktywnymi samoobsługowymi punktami świadczonymi usługi informatycznymi, badawczymi, sprzedażowymi, reklamowymi.