You are currently viewing Sposoby na ogrzewanie

Sposoby na ogrzewanie

Wiele kościół to zabytki, często jeszcze z czasów średniowiecza, wykonane z czerwonej cegły. W środku często bywa bardzo zimno, nawet w okresie letnim. Powoduje to problemy z wilgocią oraz marznięciem wiernych, którzy przybyli na nabożeństwo. Jak temu zaradzić? Jakie ogrzewanie zamontować? Postaram się przybliżyć ten temat poniżej.

Niezawodne sposoby na ogrzanie kościoła

ogrzewanie kościołówDuża część kościołów czy klasztorów zmaga się z problemem zimna wewnątrz murów. Często są one zbudowane z cegły, nie są też docieplone z zewnątrz. Niestety zabytkowych kościołów nie można w ten sposób ocieplić styropianem czy pianką, gdyż zniszczyłoby to unikatowe, ważne historycznie wnętrza. W takich przypadkach warto zdecydować się na zamontowanie bezpiecznego systemu ogrzewania. Musi być ono przede wszystkim dopasowane do potrzeb danego miejsca, a poza tym – nie może powodować niszczenia zabytkowego wnętrza. Ważne jest też to, aby nie rzucało się w oczy i współgrało z wystrojem kościoła. Ciekawym sposobem na ogrzewanie kościołów jest montaż ogrzewania strefowego, ławkowego. Wykorzystuje się do tego specjalne płyty promiennikowe, które emitują przyjemne ciepło. Działają one na zasadzie promieniowania podczerwonego, które łagodnie nagrzeje kościół na czas nabożeństwa i nie wywoła skutków ubocznych. Takie płyty grzewcze w zupełności wystarczą na ogrzewanie kościoła przez trwające godzinę nabożeństwo. Są one także energooszczędne i nie trzeba ich wykorzystywać w sposób ciągły. 

Odpowiednie ogrzanie kościoła jest ważne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dzięki innowacyjnym systemom działającym na zasadzie promieniowanie podczerwonego, wierni mogą komfortowo uczestniczyć w niedzielnych nabożeństwach. Poza tym, ogrzewanie to jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla ludzi jak i dla delikatnego, zabytkowego wnętrza.