You are currently viewing Obalamy stereotypy o autyzmie

Obalamy stereotypy o autyzmie

Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, jest to zawsze wielka radość dla wszystkich bliskich. Niekiedy miłość rodzicielska zostaje wystawiona na wielką próbę i dziecko rodzi się chore. Przeróżne schorzenia dotykają rodzin na całym świecie ale najwięcej pytań i kontrowersji budzi autyzm.

Jak radzić sobie z autyzmem

zabawki dla dzieci autystycznychCiężko właściwie zaklasyfikować tę chorobę, nie wiadomo gdzie leżą jej przyczyny. Jest to choroba związana z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się z zakłóceniami zdolności interpersonalnych, okazywania uczuć oraz integracją wrażeń zmysłowych. Ciężko jednak mówić tu o chorobie psychicznej. Niemniej dzieci takie z całą pewnością potrzebują profesjonalnej pomocy i terapii. Leczenie farmakologiczne ma w tym przypadku z reguły znaczenie jedynie pomocnicze a najistotniejsza jest terapia behawioralna. W tym odpowiednie przeszkolenie rodziców dziecka. Istotną pomocą w leczeniu są zabawki dla dzieci autystycznych, badania wykazują bardzo pozytywne efekty przy dogoterapii, często również niezbędne jest wprowadzenie diety bezglutenowej. Cała terapia skupia się na rozwijaniu umiejętności komunikacji, ćwiczenia logopedyczne, okazywanie emocji i umiejętności skupiania uwagi. Ważne jest aby odpowiednio prowadzić wychowanie dziecka także w domu, bardzo łatwo bowiem zniweczyć przez tak zwany jeden fałszywy ruch efekty wielu tygodni pracy. Wbrew powszechnej opinii autyzm nie koniecznie wiąże się ze szczególnymi umiejętnościami matematycznymi czy innymi, tak naprawdę jest to zaledwie dziesięć procent przypadków. Ponad połowa pacjentów natomiast boryka się z zaburzeniami mowy i znacząco zmniejszonym ilorazem inteligencji.

Autyzm nie jest  w pełni uleczalnym schorzeniem. Jednak odpowiednio szybko zdiagnozowany i leczony prawidłowo może być na tyle zamaskowany, że pozwala pacjentowi prowadzić w pełni normalne życie w społeczeństwie.