Współczesne sieci wentylacyjne oraz urządzenia nawiewowe są wyposażone w doskonałe filtry tworzone w oparciu o nowe technologie. Powstaje wiele filtrów o różnym przeznaczeniu w celu wieloetapowego filtrowania powietrza z cząstek stałych, gazowych oraz ciekłych. Godnym przedstawienia jest bardzo popularny filtr kieszeniowy.
Popularne filtry kieszeniowe
W myśl zasady, że w prostocie tkwi geniusz powstał omawiany właśnie filtr kieszeniowy. Producenci wprawdzie stosują obecnie bardzo nowoczesne technologie do ich wytwarzania jednak sam koncept budowy pozostał bardzo prosty. Do ramy wykonanej z blach np. kwasoodpornych lub ocynkowanych przymocowuje się kieszenie filtrujące. Jest ich bardzo różna ilość zależna od zdolności filtracyjnych jakie ma filtr kieszeniowy posiadać. Najlepsze kieszenie powstają z poliestru i polipropylenu. Są to materiały niepalne, a więc bezpieczne wykazujące się dużą przepuszczalnością powietrza przy jednoczesnym świetnym współczynniku zatrzymywania cząstek stałych. Są to jedne najważniejszych parametrów charakteryzujących każdy filtr. Producenci oferują filtry kieszeniowe o podstawowych przekrojach okrągłych i kwadratowych oraz w różnych wielkościach standardowych kanałów przesyłowych. W razie potrzeby są oni skłonni do wykonania filtra kieszeniowego na zamówienie o konkretnych parametrach wymiarów i klasy filtrowania powietrza. Filtry te występują jako wstępnego i średniego oczyszczania, rzadziej natomiast wysokiego. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być stosowane jako filtr absolutny jeśli klasa czystości będzie dostateczna dla danego miejsca.
Każdy filtr ma ograniczoną sprawność i wymaga co pewien czas wymiany. Jeżeli jest bardzo zabrudzony mogą powstać w nim groźne dla zdrowia grzyby i drobnoustroje. Poza tym jeśli nie dokonamy w odpowiednim momencie filtra kieszeniowego grozi to niewydolnością mechaniczną całej instalacji gdyż zostanie ograniczony przepływ powietrza.