You are currently viewing Montaż elementów za pomocą kołków fischer

Montaż elementów za pomocą kołków fischer

W każdym domu prędzej czy później zachodzi potrzeba powieszenia czegoś na ścianie. Zazwyczaj nie ma problemu i wystarczają zwykłe kołki rozporowe z plastyku, takie po kilkadziesiąt groszy za sztukę. Jednak standardowy kołek rozporowy dobrze trzyma się w betonie i w blokach pełnych, ale do płyt g-k czy cegieł wentylowanych trzeba zastosować kołek o takiej konstrukcji, która wypełni formę pustej przestrzeni materiału.

Kołki rozporowe do każdej powierzchni

kołki fischerNa technikę mocowania mechanicznego składa się kołek rozporowy lub kotwa mechaniczna, na przykład kołki fischer, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością oraz wytrzymałością, znacznie większą niż tradycyjne kotwy mechaniczne, nie wspominając już o kołkach rozporowych. Konstrukcja kołka z wieloma elementami prowadząco – klinującymi w połączeniu z wkrętem z łbem sześciokątnym gwarantują dużą wytrzymałość na wyrywanie. Występują różne rodzaje kołków montażowych. Kołki fischer różnią się długością, kolorem, rodzajem materiału z którego są wykonane oraz samym kształtem. Generalnie, wszystkie te kołki są tak skonstruowane, że w miarę wkręcania śruby, rozszerza się ich tylna część, ale może ona się składać z 2, 3 lub 4 elementów. Tak samo przednia część kołka może być zakończona kołnierzem, który niekiedy ułatwia zamaskowanie nierówności powstałych w ścianie podczas wiercenia. Kołki rozporowe fischer, wykonane są z nylonu, co gwarantujące najwyższą jakość i trwałość.

Podsumowując, kołki fischer służą do mocowania i zawieszania różnego typu elementów oraz przedmiotów. Kołki składają się z koszulki z tworzywa sztucznego oraz wkrętu. Kołki rozporowe marki fischer mają szeroki zakres zastosowań w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Są bardzo uniwersalne, można je stosować z praktycznie większością wkrętów (do płyt wiórkowych, drewna, a nawet z wkrętami ASL).