You are currently viewing Który rodzaj strzemion dla osób początkujących?

Który rodzaj strzemion dla osób początkujących?

Początki w jeździectwie mogą być skomplikowane – wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotny jest wybór właściwego sprzętu i wyposażenia zarówno dla jeźdźca, jak i konia. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z jazdą konną, powinny korzystać ze wsparcia trenerów i osób doświadczonych. Przykładem sprzętu, który powinien zostać dopasowany dla osoby początkującej, są strzemiona.

Z jakich strzemion powinni korzystać początkujący jeźdźcy?

strzemiona ujeżdżeniowePodobnie jak siodło, ogłowie czy kask ochronny, tak i właściwe strzemiona są element niezbędnego wyposażenia, na które powinno zwrócić się szczególną uwagę. Jako, iż na rynku dostępnych jest wiele, różnego rodzaju produktów, osoby początkujące mogą mieć problem z wyborem najwłaściwszego. Na co powinno zwrócić się uwagę? Przede wszystkim na cenę oraz markę produktu. Tanie strzemiona nie będą odpowiednie nawet podczas mniej intensywnych jazd. W każdym momencie strzemiona mogą się zniszczyć, przez co jeździec może spaść z konia. W przypadku początkujących ważny jest również wybór odpowiedniego ciężaru strzemion. Lekkie, ledwo wyczuwane strzemiona mogą zapewniać komfort, jednak nie są odpowiednie dla osób rozpoczynających przygodę z tym sportem. Dlaczego? Osoby uczące się potrzebują pewnej podpory – stabilizacji, która ułatwi im utrzymanie nóg we właściwej pozycji i tym samym usprawni wydawanie poleceń. Odpowiednim wyborem będą zatem strzemiona ujeżdżeniowe wykonane ze stali nierdzewnej lub strzemiona metalowe o właściwym ciężarze.

Raz zakupione strzemiona z solidnego materiału wytrzymają przez bardzo długi czas. Ich cena nieco różni się w zależności od tego, czy produkt jest gładki, czy karbowany. Zarówno produkty ze stali, jak i metalu mogą kosztować średnio około 70-100 złotych, choć w pierwszym przypadku ich cena może sięgać nawet 300 złotych.