You are currently viewing Kto powinien korzystać z komory hiperbarycznej?

Kto powinien korzystać z komory hiperbarycznej?

Większość z nas z pewnością słyszała o zabiegach tlenoterapeutycznych, które stały się wyjątkowo popularne w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach. Duży rozgłos zyskały one dzięki światowej pandemii, kiedy to okazało się, że tlen jest pierwiastkiem niezbędnym, który może uratować życie osób borykających się z zakażeniem koronawirusem. Okazuje się jednak, że tlen ma dużo więcej zastosowań.

Wskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej

komora hiperbaryczna na co pomagaZabiegi, w których wykorzystuje się tlenoterapię zazwyczaj odbywają się w nowoczesnych komorach hiperbarycznych. W takiej komorze uzyskiwane jest podwyższone ciśnienie, dzięki któremu więcej tlenu trafia do naszych płuc, a tym samym do naszego organizmu. Jeśli chodzi o zabiegi, w których wykorzystywana jest komora hiperbaryczna na co pomaga może zastanawiać się wiele osób. Przede wszystkim wykorzystywana jest ona przy dolegliwościach, w których jednym z występujących objawów jest obniżona saturacja. Wśród takich chorób możemy wymienić nie tylko zakażenie koronawirusem, ale również anemię, czy też choroby układu krążenia, takie jak niewydolność serca, czy choroba niedokrwienna serca. Badania naukowe pokazują, że regularne zabiegi w komorach hiperbarycznych sprawdzają się również w przypadku osób, które borykają się z chorobami neurologicznymi. Okazuje się, że częstotliwość objawów w chorobie Alzheimera, czy Parkinsona obniża się jeśli zabiegi wykonujemy minimum raz w tygodniu.

Kilka publikacji pokazuje, że również częstotliwość napadów migrenowych bóli głowy się zmniejsza w przypadku korzystania z zabiegów w komorach hiperbarycznych. Zabiegi takie zalecane są również osobom z nadciśnieniem, czy też anemią. Koszt pojedynczego zabiegu nie jest wysoki, dzięki czemu każdy może sobie pozwolić na jego wykonanie.