You are currently viewing Krucyfiks złoty lub srebrny do kościoła

Krucyfiks złoty lub srebrny do kościoła

Na ołtarzu w kościele lub w kaplicy znajdują się przedmioty ściśle określone w kanonie liturgicznym. Do takich ważnych elementów wyposażenia świątyni należy oczywiście krucyfiks ołtarzowy. To niewielki, sięgający maksymalnie pół metra krzyż metalowy. Najczęściej krzyż stoi pośrodku ołtarza, obok stojaka na Pismo Święte. 

Co powinno stać na ołtarzu?

krzyż ołtarzowyPrzedmioty sakralne wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Zgodnie z tradycją krzyże ołtarzowe powinny przetrwać próbę czasu. Dlatego krucyfiks, jaki stoi w prezbiterium jest najczęściej pozłacany lub posrebrzany. W specjalistycznych zakładach pozłotniczych zakupić można gotowe krzyże, które pasują do wnętrza świątyni. Przykładowo, jeśli w kościele znajduje się zabytkowy krzyż ołtarzowy, to warto go zabezpieczyć przed kradzieżą. Jeśli kościół nie jest monitorowany może się okazać, że cenne wyposażenie ruchome może stać się łupem dla złodziei. Aby tego uniknąć, zaleca się używanie kilku krzyży na wymianę. Podczas mszy można ustawić na ołtarzu cenniejszy krzyż pokryty warstwą złota albo srebra. Z kolei gdy kościół jest otwarty dla wiernych, wówczas lepiej ustawić w środku skromniejszy krzyż, który nie będzie kusił złodziei wyposażenia sakralnego. W sklepach z dewocjonaliami znajdziemy np. krzyże niewielkie, sięgające od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Krzyże mogą być proste lub zdobione ornamentem stylizowanym na dawne epoki.

W świątyni i kaplicy musi znajdować się określone wyposażenie. Jest to krzyż ustawiany na ołtarzu. Dodatkowo w nowszych świątyniach używane jest podświetlenie prezbiterium, a na krucyfiks ołtarzowy pada światło zapewniające klimat modlitwy i zadumy. Warto też zadbać o elegancki obrus z delikatnym połyskiem, na którym krucyfiks będzie się godnie prezentował.