You are currently viewing Kominy stalowe i wkład kominowy

Kominy stalowe i wkład kominowy

W kwestii konstrukcji oraz materiałów stosowanych do produkcji kominów oraz systemów kominowych zaszły w czasie ostatnich lat nader istotne zmiany. Jeszcze niedawno dominującym tworzywem używanym przy ich wznoszeniu była cegła, najczęściej była to cegła ceramiczna lub szamotowa.

Wkład kominowy rzadko spotykany

wkład kominowyTrwałe wkłady kominowe był czymś rzadko spotykanym, zaś standardowe wnętrze komina wyglądało w ten sposób, iż biegły tam kanały, których zadaniem było odprowadzanie dymu, oraz kanały wentylacyjne, poprzez które wydobywało się na zewnątrz powietrze. Dziś wkłady kominowe nie należą do rzadkości. Typowy wkład kominowy kwasoodporny jest konstrukcją wykonaną z metalu szlachetnego lub kamionki, odporną na działanie nie tylko kwasów, ale też i wilgoci. Produkty procesu spalania odbywającego się w kotłach olejowych, lub gazowych zawierają z reguły parę wodną, jak również związki azotu czy siarki. Skraplanie się tych substancji może mieć negatywne skutki dla większości materiałów budowlanych. Właśnie z tej przyczyny nowoczesne kominy stalowe budowane są z między innymi szlachetne stali o właściwościach kwasoodpornych. Często jest ona wzbogacana o inne pierwiastki, takie jak tytan, chrom, nikiel, czy też molibden. Ich użycie gwarantuje, iż konstrukcje zbudowane z tego rodzaju stali nie ulegają korozji wywoływanej przez kwaśne skropliny.

Rury kominowe w takich konstrukcjach są odizolowane od warstwy zewnętrznej za pomocą specjalnej otuliny. Kominy stalowe mogą znaleźć zastosowanie zarówno przy kotłach olejowych, kotłach na paliwo stałe, jak również kotłach gazowych.