You are currently viewing Kilka słów o wierceniu i zastosowaniu studni głębinowej

Kilka słów o wierceniu i zastosowaniu studni głębinowej

Studnia głębinowa to najczęściej wykonywany rodzaj studni. W tym przypadku w otworze studziennym pozostawiane są rury. Ich średnica wewnętrzna wynosi minimum 80 mm. W sprzedaży można znaleźć różne pompy.

Wykorzystanie studni głębinowej – odwierty i materiały

wiercenie studni w MałopolsceNajmniejsze mają średnicę rur około 72 mm, ale trzeba pamiętać o zapasie na kabel elektryczny i osadach, które będą się zbierać wewnątrz rury. W tym przypadku pompa działa inaczej niż w studni hydroforowej. Tutaj woda jest tłoczona z otworu do instalacji. W przypadku studni głębinowej nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące głębokości. Wydajność takich studni i pomp jest znacznie większa. Do tego żywotność studni głębinowej również jest o wiele większa. Jeśli cena odwiertu jest niska, to trzeba liczyć się z tym, że jakość materiałów również nie będzie najwyższa. Jeśli studnia głębinowa ma niską cenę za metr, to wtedy najczęściej jest ona zabudowana z rur kanalizacyjnych, które są ze sobą łączone. Filtr to z kolei sama rura, która jest po prostu ponacinana, ma małą średnicę, a do tego została owinięta siatką. Taki obraz raczej nie zachwyca, więc lepiej dopłacić trochę więcej za lepszej jakości materiały. Na pewno wiercenie studni w Małopolsce jest opłacalne. Trzeba tylko zainwestować, aby później móc czerpać korzyści z oszczędności, jakie będzie generować studnia. Rury kanalizacyjne z biegiem lat nie są w stanie sprostać ciśnieniu pod ziemią. W związku z tym może dochodzić do powstawania owalności. To z kolei może później być przyczyną problemów z wyjmowaniem pompy.

W materiałach do zabudowy studziennej wykorzystywane są połączenia gwintowane tj. mufy czy zwykłe gwinty. Rura musi posiadać atest do kontaktu z wodą do picia, a także badania w kwestii wytrzymałości. Firma wiertnica zawsze doradza klientowi w aspekcie ekonomicznym.