Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego czy jakiegokolwiek innego budynku musimy poddać klasyfikacji nasz grunt budowlany. W przypadku gdy okaże się, że nasza działka znajduje się na terenach podmokłych musimy zbudować odpowiednio mocny i szczelny fundament oraz zainstalować system odwodnienia.
Rodzaje kanałów odwodnienia
Instalacje odwodnienia dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj wykorzystywanego materiału. Najczęściej wykorzystuje się rury wykonane z tworzysz sztucznych. Można wykorzystać metalowe kanały odwadniające, rzadko się je wykorzystuje z powodu kosztów, jakie generuje taka instalacja. Po pierwsze sam koszt materiału jest dużo większy, do tego musimy doliczyć większą kwotę, jaką musimy przeznaczyć na cały montaż. Metalowe kanały musimy dodatkowo zabezpieczyć przed korozją. Właśnie z tych powodów rury plastikowe są dużo popularniejsze. Zazwyczaj wykorzystuje się kanały okrągłe o średnicy od stu do trzystu milimetrów średnicy. Grubość rur jest zależy od tego, jak duża ilość wody będzie przez nie odprowadzana. Kanały odwadniające na całej swojej długości posiadają symetrycznie rozmieszczone otwory, przez które wpływa woda. Ilość i wielkość otworów jest zależna od producenta kanałów. Warto wpisać w przeglądarkę frazę: kanały odwadniające producent. Dzięki temu będziemy mogli sobie unaocznić wygląd kanałów różnych producentów. Pomoże nam to w dokonaniu dobrego zakupu.
Instalacje odwadniające znajdują coraz większą rzeszę nabywców, nie tylko mieszkających na terenach podmokłych, ale też i tych posiadających domy na gruntach suchych chcących zapewnić sobie stuprocentową pewność, że podczas dużych roztopach śniegu ich piwnice pozostaną całkowicie suche. Koszt całej instalacji to około sześciu tysięcy złotych.