You are currently viewing Jak dbać o rośliny ogrodowe?

Jak dbać o rośliny ogrodowe?

W zaplanowaniu prac w ogrodzie pomaga kalendarz biodynamiczny. Moc Księżyca wspiera wzrost roślin i plonów. Najlepiej zacząć nowy sezon od przygotowania podłoża. Oprócz mocy międzyplanetarnych dla roślin w ogrodzie istotne jest nawadnianie, tak jak dla roślin doniczkowych, wysuszonych przez kaloryfery. Najwięcej pracy pod tym kątem także wymagają trawniki.

Nawadnianie roślin ogrodowych

nawadnianie ogrodów warszawaNiedługo po roztopieniu się śniegu, pierwsza do wykonania jest wertykulacja, czyli ręczne bądź mechaniczne usunięcie mchu i zalegającej darni, często porażonej chorobami grzybowymi. Jednocześnie trzeba ją napowietrzyć, dosiać trawę w brakujących miejscach i nawieźć, tu do wyboru są nawozy mineralne klasyczne, te o przedłużonym działaniu, gdzie jeden zabieg wystarcza na 100 dni lub nawet 6 miesięcy, opcjonalnie nawozy organiczne. Nawadnianie ogrodów warszawa stosuje się, aby nawozy szybko się rozpuściły i zaczęły działać, a kiełkujące nasiona nie przesuszyły się. Związek nawadniania i nawożenia widać też zwłaszcza w przypadku magnolii czy roślin iglastych, które wymagają nie tak kwaśnego podłoża, zatem dodanie substratu torfowego na pewno poprawi warunki wilgotnościowe takiej gleby. Pod hortensje, różaneczniki czy wrzosy należy dodać sporo kwaśnego torfu, a grunt powinien być przepuszczalny. Tylko wtedy te rośliny mają szanse na odpowiednie nawilżenie. Profesjonalne, nowoczesne ogrodnictwo wspiera się też systemami nawadniającymi, co pozwala automatycznie dbać o ich podlewanie.

Należy jednak pamiętać o jednej rzeczy projektując taki ogród: woda musi mieć do pokonania jak najkrótszą trasę od źródła do wylotu. Wtedy jej ciśnienie nie będzie obniżone a właściciel takiego ogrodu z dumą pokaże znajomym ogród z systemem nawadniania racjonalnie i ekonomicznie wykorzystującym wodę.