You are currently viewing Doradztwo zawodowe i andragogika na studiach

Doradztwo zawodowe i andragogika na studiach

Ostatnio zastanawiałam się nad globalizacją i łatwością znalezienia wszystkiego w mediach. Wystarczy internet na dobrą sprawę i wszystkiego co nas interesuje, możemy się w przeciągu kilku minut dowiedzieć. Dla nas, czyli młodych osób, jest to norma. Płacimy za zakupy przez internet, możemy nawet zamówić sobie obiad z dostawą. Jednak co mają zrobić osoby starsze, które nie znają się na nowoczesnych technikach?

Początki z doradztwem zawodowym i andragogiką

doradztwo zawodowe i andragogika studia podyplomoweNigdy nie wiedziałam, czym mam się zająć w przyszłości. Rozważałam, czy może doradztwo zawodowe i andragogika studia podyplomowe wybrać, bo może to było akurat coś dla mnie. Andragogika jest nauką o tym, jak kształcić dorosłych. Często jest tak, że osoby w wieku średnim marzą o studiach, jednak myślą, że jest to już dla nich nieosiągalne. Kobiety w młodości skupiały się na wychowaniu dzieci, szybko zachodziły w ciążę, więc musiały przerywać naukę. Jednak warto uświadamiać tych ludzi, że jest możliwość kształcenia się w każdym wieku. Dlatego zdecydowałam się na studia, z obiema specjalizacjami. Doradztwo idealnie łączy się z andragogiką. My, jako pedagodzy, musimy potrafić pomóc komuś podjąć decyzję i pokazać liczne alternatywy, które będą wiązały się z ich wyborem. Każdy człowiek ma predyspozycje do różnych zawodów, i nadaje się do czego innego. Uważam, że doradztwo zawodowe na studiach, jest czymś idealnym dla mnie, bo sama zawsze miałam problem z podjęciem ważnych decyzji. Andragogika zaś poinformuje osoby w średnim wieku o możliwości podjęcia nauki.

Tak zwany uniwersytet trzeciego wieku, jest stworzony z myślą o osobach, które z jakiegoś powodu w młodości nie mogły kontynuować nauki. Nigdy nic straconego i zadaniem pedagogów jest uświadomienie tych osób, że zawsze mogą zdecydować się na naukę, bo uczymy się przez całe życie.