You are currently viewing Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Coraz lepsza izolacja termiczna domów, jak również coraz bardziej szczelne okna powodują, że naturalna wymiana powietrza miedzy mieszkaniem a jego zewnętrzem jest bardzo ograniczona. Oczywiście, jest to powodem szeregu różnych problemów, zwłaszcza tych związanych ze zbyt wysokim poziomem wilgotności. Dlatego też tak ważne jest, by przepływ powietrza postarać się poprawić.

Jaki rodzaj rekuperacji jest najlepszy?

nowoczesna rekuperacja decentralnaW obecnych czasach naturalna cyrkulacja, czyli wymiana powietrza, pomiędzy mieszkaniem a jego zewnętrzem jest coraz bardziej ograniczona. Wynika to z coraz bardziej skuteczniej izolacji budynków a zwłaszcza z coraz bardziej szczelnych okien. Powoduje to że w wielu domach sa bardzo duże problemy ze zbyt wysokim poziomem wilgoci, jak również z nieprzyjemnym zapachem. Aby temu zapobiec warto wspomóc mechanizm wymiany powietrza mechanicznie, z pomocą już istniejących kanałów wentylacyjnych. Pozwala na to szczególnie popularna nowoczesna rekuperacja decentralna. Rekuperacja to mechanizm wspomagania wymiany powietrza w budynku z pomocą specjalnego urządzenia – rekuperatora, który montowany jest w kanałach wentylacyjnych. Dzięki niemu, powietrze nie tylko wymienia się ze znacznie większą intensywnością, ale jest także uzdatniane, to jest osuszane, a także wytraca się z niego kurz oraz roztocza. Dzięki temu, znacznie zwiększa się komfort przebywania w danym budynku, czy też w mieszkaniu. Rekuperator może także ułatwiać znoszenie męczących fal upałów, dzięki temu, że w czasie, gdy on działa, nie jest konieczne otwieranie okien.

Coraz bardziej szczelne okna i coraz skuteczniejsza izolacja termiczna budynków może oznaczać wiele różnych problemów. Przede wszystkim, zaburzona zastaje w ten sposób naturalna wymiana powietrza pomiędzy budynkiem, a powietrzem na zewnątrz. W takiej sytuacji, należy ją wspomóc mechanicznie.