Jeśli doskwierają nam różnego rodzaju objawy mogące świadczyć o chorobach układu pokarmowego to powinniśmy zająć się jak najszybciej diagnostyką jelita grubego. Taka diagnostyka jelit może mieć różną formę. Wszystko będzie zależało od tego na jakie badanie skieruje nasz lekarz prowadzący. Do podstawowych należy badanie kału, usg, RTG oraz badanie per rectum.
Rodzaje badań jelita grubego
Oczywiście do diagnostyki jelit przede wszystkim wykorzystywane jest najprostsze badanie kału. Takie badania pozwolą określić czy w naszym kole wystepują jakiekolwiek ilości krwi, puszczy lub nawet nie wprawionych resztek pokarmu. Ponadto jest to pierwsze badanie na które kieruje nas lekarz prowadzący. Kolejne badanie jest to badanie per rectum. Podczas tego badania lekarz jest w stanie wyczuć bardzo wiele zmian na naszym jelicie. Jest to bardzo ważne badanie przy diagnostyce hemoroidów, guzów, pęknięć oraz szczelin w jelicie. Dodatkowo jeśli skarżymy się na częste biegunki lub wymioty lekarz kieruje nas na badanie aparatem ultrasonograficznym. To badanie także w szczegółowy sposób potrafi ocenić stan naszych jelit i innych narządów układu pokarmowego. W każdej diagnostyce najważniejsza jest systematyczność. To, że nie wykryto u nas żadnej choroby np. jelita grubego to nie znaczy, że może się ona nie pojawić w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Zatem profilaktyka jest bardzo ważna przy każdej chorobie.
Wszyscy musimy regularnie się badać bo tylko to nam gwarantuje szybkie podjęcie różnych metod leczenia. Oczywiście w zależności od danej choroby badania diagnostyczne mogą być bardzo różne. W celu zdiagnozowania schorzeń układu pokarmowego w tym jelit najlepsze będzie badanie z kału badanie do odbytnicze oraz usg. Są to czy najczęściej wykonywane badania.