You are currently viewing Uzdatnianie wody we własnym domu

Uzdatnianie wody we własnym domu

Czysta woda płynąca z naszych kranów, choć na pierwszy rzut oka wydaje się idealna, wcale idealna nie jest. Wystarczy zrobić szczegółową analizę próbki wody, aby okazało się, że czegoś w niej za dużo lub za mało. Jak pozyskać superczystą wodę w domu? Czy woda dostarczana przez wodociągi jest naprawdę dobrej jakości? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania.

Jak zbudowana jest stacja uzdatniania wody?

domowa stacja uzdatniania wodyOkazuje się, że wodociągi, choć uzdatniają wodę w taki sposób, aby była ona bezpieczna dla człowieka, nie oferują nam wody zbyt wysokiej jakości. Najczęstszym problemem jest bardzo wysoka twardość wody, czyli zbyt duże stężenia jonów wapnia i magnezu. Nie są one zagrożeniem dla człowieka, są natomiast śmiertelnie groźne dla naszych domowych sprzętów, takich jak pralka, zmywarka, kawiarka czy kotły grzewcze. Dla świętego spokoju, ale przede wszystkim dla dużych oszczędności na awariach wyżej wymienionych sprzętów, warto postarać się uzdatnić twardą wodę, najlepiej już w miejscu jej wejścia do budynku. Domowa stacja uzdatniania wody przyda się także wszystkim tym, którzy wodę czerpią z własnego ujęcia, czyli ze studni wykopanej na terenie działki. Taka woda, oczywiście po zbadaniu przez sanepid, również wymaga odpowiedniej filtracji i uzdatniania. Zatem domowa stacja uzdatniania wody to urządzenie wszechstronne i tylko od nas zależy, jaki rodzaj filtracji zastosujemy. Jedni będą wymagać zmiękczenia wody, innym będzie zależało na odmanganianiu i odżelazianiu. Jeszcze inni użytkownicy zastosują filtry z węglem aktywnym, filtry bakteriobójcze lub nawet odwróconą osmozę z mineralizatorem. Wszystko zależy od jakości wody w instalacji, oraz od tego, jakiego efektu oczekujemy.

Urządzenie do uzdatniania wody nie należy do małych, dlatego warto przeznaczyć na nie odpowiednią przestrzeń. Najlepiej jak będzie to pomieszczenia gospodarcze, ewentualnie kotłownia lub garaż. Jedynym warunkiem jest stale dodatnia temperatura przez cały rok, dostęp do prądu oraz możliwość odprowadzania popłuczyn np. do studzienki odpływowej.