You are currently viewing Praca zduna w XXI wieku

Praca zduna w XXI wieku

Niegdyś bardzo cenionym zawodem rzemieślniczym był fach zduna. Zajmował się on budową oraz ewentualną naprawą pieców. Pierwotnie chodziło raczej o piece kuchenne, chlebowe, ewentualnie też pokojowe. Współcześnie natomiast, o ile nadal możemy mówić o zawodzie zduna, zajmuje się on budową, naprawą i konserwacją kominków.

Czy posiadanie kominka jest popularne – jaki typ wybrać?

stylowe piece wolnostojąceTak więc obecnie raczej rzadko używa się nazewnictwa „zdun”, ale rzeczywiście ten zawód nadal istnieje. Popyt na kominki nie maleje. Nadal nie ma nic przyjemniejszego w zimowy, mroźny wieczór, niż siedzenie przed kominkiem z lampką wina w ręce i wpatrywanie się w płomień ognia. Zawsze popularne były klasyczne, wbudowane w ścianę kominki o prostym, niewyróżniającym się wykończeniu. W ostatnich latach popularne stają się również stylowe piece wolnostojące, określane kiedyś jako „kozy”. Wtedy jednak były utożsamiane z ubogimi, a teraz przeżywają swoją drugą młodość i znajdują się w niejednym bogatym wnętrzu. Dla zdunów, czy też mówiąc współcześnie – projektantów kominków – stylowe piece wolnostojące stanowią zdecydowanie większe wyzwanie. Tworzą one dużo trudniejszą do wykonania konstrukcję, a do tego konieczne jest by piec był odpowiednio, stylowo wykonany, tak by pasował do różnych typów wnętrz. Projektanci kominków prześcigają się w nowych koncepcjach, pomysłach na temat wyglądu – kształtu, koloru, ilości zdobień – kominków, a do tego starają się zmaksymalizować ich wydajność, by służyły użytkownikom skutecznie i na długie lata.

Jakkolwiek nazwać obecnego fachowca/konstruktora kominków, jest to postać niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach. Z jego usług korzysta wiele osób, tworząc własną, niepowtarzalną, domową przestrzeń. Na pewno warto mu zaufać i postawić na oryginalny kształt naszego kominka.