You are currently viewing Polecane badanie kleszcza

Polecane badanie kleszcza

Już od kilku lat, zmagamy się z plagą kleszczy, które żyją nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łączkach czy naszych przydomowych ogródkach. Pomimo, że są tak małe, że ledwo je widać, to jednak mogą wyrządzić spore szkody.

Ile kosztuje badanie kleszcza?

niedrogie badanie kleszczaJeszcze kilkanaście lat temu, o kleszczach mało kto słyszał, a jeżeli już, to były one łączone ze zwierzętami domowymi. Dziś wiemy, że żywicielami kleszczy są też ludzie i to coraz częściej. Ze względu na bardzo małe rozmiary, nie ma możliwości dostrzeżenia kleszcza w jego naturalnym środowisku, zatem złapanie go na gorącym uczynku, kiedy nas gryzie, również jest bardzo trudne, jednakże nie niemożliwe. Osobom, którym uda się znaleźć kleszcza, który odpadł od naszej skóry, najlepiej poddać badaniu w celu ustalenia czy nie był zakażony boreliozą. Jest to choroba wieloukładowa, która może przez wiele miesięcy przebiegać bezobjawowo, a w tym czasie dokonywać licznych degradacji. Jeżeli chcemy wykonać niedrogie badanie kleszcza, to najlepiej udać się do puntu diagnostycznego. Innym sposobem jest odesłanie go pocztą lub osobiście zanieść do laboratorium uczelni biologii, gdzie zostanie wykonane bezpłatne badanie. Z punktu widzenia osoby ukąszonej, takie badanie jest bardzo istotne, gdyż pozwala jednoznacznie ustalić czy jest ryzyko zachorowania na boreliozę, czy też nie. Jeżeli wynik badania wyjdzie pozytywny, to oznacza to iż zostaliśmy zakażeni i konieczne jest jak najszybsze wprowadzenia odpowiedniej antybiotykoterapii.

Wiele osób uważa, że borelioza jest nieuleczalną chorobą, z którą już na zawsze się żyje, jednakże nie jest to prawdą. Jest to choroba o podłożu bakteryjnym, zatem może być leczona antybiotykami i to z wysoką skutecznością, bo aż dziewięćdziesięcioprocentową.