You are currently viewing Mała architektura miejska ? co to jest?

Mała architektura miejska ? co to jest?

Mieszkasz w dużym mieście? A może w niewielkiej miejscowości turystycznej, która tętni życiem tylko przez 2 miesiące wakacji? Jakby nie był z pewnością w twoim mieście są choćby betonowe lub drewniane ławki.

Mała architektura miejska jest potrzebna

mała architektura miejskaJeśli tak jest to już można powiedzieć, że twoje miasto czy miasteczko ma małą architekturę miejską. Mała architektura miejska to właśnie ławki, stojaki na rowery, latarnie, nowoczesne donice na rynkach i deptakach, ciekawie zaprojektowane kosze na śmieci, słupki, barierki. Jak widzisz, z pewnością idąc choćby do pracy zetknąłeś się z którymś z tych obiektów małej architektury miejskiej. Wymienione obiekty, a szczególnie duże donice, zwykle znajdują się w parkach lub na rynkach miejskich. Oczywiście także ławka parkowa betonowa to elementy małej architektury miejskiej, którą najczęściej znaleźć można w parku. Także płyta tarasowa powszechnie stosowana w miastach i miasteczkach należy do obiektów zwanych małą architekturą miejską. Ważne, że te elementy to czasami prawdziwe dzieła sztuki. Zarządcy miast coraz częściej wybierają ciekawe i innowacyjne projekty małej architektury miejskiej, tak że nawet zdawać by się mogło zwykły kosz na śmieci jawi się jako małe dzieło sztuki. Istnieje wiele firm, które realizują takie projekty. Można zamówić gotowy projekt, obejmujący cały zakres elementów (donice, ławki, kosze na śmieci, barierki). Wszystko w takim samym stylu. Można też zlecić indywidualny projekt. Jeśli mamy naprawdę odważne wymagania i pomysły, warto zwrócić się do pracowników lub studentów akademii sztuk pięknych.

Oni znani są z projektowania funkcjonalnej i pięknej przestrzeni publicznej. Warto zwrócić na to uwagę, bo kosze, barierki i ławki to bardzo ważne elementy krajobrazu. To one tworzą ducha każdego miasta.

Więcej na http://www.modernline.info.pl