Drewniana elewacja domu doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nowoczesnych budynków, jak i tych zachowanych w bardziej tradycyjnym stylu. Drewno doskonale wtapia się w otaczającą dom przyrodę, nie kontrastuje z nią, a tworzy idealne dopełnienie całości. Ponadczasowe drewno jest zatem w dalszym ciągu ogromnie popularnym materiałem budowlanym.
Drewniana elewacja – rodzaje
Elewacja domu decyduje zazwyczaj o dobrym pierwszym wrażeniu, jakie stwarza budynek. Drewno jest materiałem, który nadaje ciepła i sprawia, że nawet nowoczesne budynki stają się dużo bardziej przytulne. Najczęściej używanym materiałem do wykonania elewacji były do niedawna deski sosnowe i świerkowe. Ich niebywałą zaletą jest stosunkowo niska cena, jednak ich odporność na działanie wody pozostawia wiele do życzenia. Obecnie stawia się na dużo trwalsze materiały, a konkretnie na drewno szlachetne i egzotyczne, które dzięki odpowiedniej twardości dużo lepiej radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Można zdecydować się także na tzw. termodrewno. które dzięki odpowiednim procesom również wykazuje wysoką trwałość. Niemniej jednak naturalne drewno wymagać będzie regularnej konserwacji, a konkretnie stosowania zabiegów impregnujących, aby zachowało swoją strukturę i pożądany wygląd przez kolejne lata. Innym rozwiązaniem są deski imitujące drewno, których producenci oferują nam naprawdę wiele. Przykładem mogą być elastyczne deski elewacyjne, które wytwarzane są z masy żywicznej. Żywica akrylowa połączona z piaskiem kwarcowym oraz kilkoma innymi składnikami, które decydują o trwałości i bezpieczeństwie produktu, to doskonałe rozwiązanie stosowane nawet w przypadku ścian łukowych.
Innym przykładem imitacji drewna na elewacji są deski z kompozytu lub włóknocementu. W przypadku tych produktów wykorzystuje się mieszankę włókien celulozowych z tworzywami sztucznymi lub cementem w różnych proporcjach. Dodatek tworzywa sztucznego sprawia, że deski są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie wymagają czasochłonnego impregnowania.