You are currently viewing Jak odpowiednio zadbać o agamę?

Jak odpowiednio zadbać o agamę?

Agama jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowlanych. Jaszczurka ta występuje naturalnie w klimacie gorącym, przez co wymaga specjalnego traktowania. Bez odpowiedniej ilości światła jej rozwój będzie spowolniony, a w następstwie tego może się poważnie rozchorować. Jak więc odpowiednio przygotować terrarium, by zwierzę czuło się w nim możliwie jak najlepiej?

Terrarium dla agamy

żarówka dla agamyPo pierwsze, należy wytworzyć w jego obrębie warunki jak najbardziej przypominające te, które panują w środowisku naturalnym jaszczurki. Trzeba więc zadbać o takie czynniki jak temperatura, wilgotność i oświetlenie. Akcesoria niezbędne do tego celu znajdziemy w specjalistycznych sklepach dla hodowców gadów, a w razie jakichkolwiek pytań nie wahajmy się zwrócić o pomoc do fachowca. Po drugie, jak już wspomniano jednym z najważniejszych aspektów jest dobór właściwego oświetlenia do terrarium – czym więc cechuje się odpowiednia żarówka dla agamy? Otóż musi ona emitować promieniowanie UVB, dzięki któremu rozwój jaszczurki przebiega w sposób prawidłowy i porównywalny z tym, jak wyglądałby on w naturze. Świetlówki najbardziej rozpowszechnione na rynku mają moc dwudziestu sześciu watów i emitują pięcioprocentowe UVB. Dodatkowo, dzięki ich zastosowaniu warunki panujące w terrarium wykazują cechy bardzo zbliżone do tych, w jakich agamy żyją na wolności. Koszt jednej sztuki żarówki to około sto złotych.

Hodowca, bez względu na to czy gady są jego pasją od lat czy dopiero ją w sobie odkrył, musi być przede wszystkim osobą odpowiedzialną. Jeśli decyduje się na hodowanie agamy lub jakiegokolwiek innego zwierzęcia, powinien być świadom plusów i minusów tego zajęcia a także obowiązków, jakie się z nim wiążą. Dobrze pamiętać, że jaszczurka to nie zabawka ani pamiątka przeznaczona do wystawiania, lecz żywy organizm.