You are currently viewing Ile kosztuje nieruchomość komercyjna?

Ile kosztuje nieruchomość komercyjna?

 

W zasadzie żeby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje nieruchomość komercyjna, należałoby najpierw stwierdzić czym właściwie jest taka nieruchomość. Najogólniej rzecz ujmując nieruchomość komercyjna jest przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem ma niemieszkalny charakter. Będą to zatem różnego rodzaju biura, sklepy, apteki, hale, magazyny i tak dalej.

Jak wycenić nieruchomość komercyjną?

wycena nieruchomości komercyjnychZastanawiamy się zatem według jakich wytycznych powinniśmy patrzeć na tego typu nieruchomość. Będzie ona bowiem, z uwagi na swoje przeznaczenie, miała zupełnie inną cenę. Przy wycenie nieruchomości komercyjnych musimy brać pod uwagę inne czynniki niż przy nieruchomościach, przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Zatem szybka wycena nieruchomości komercyjnych jest dokonywana w oparciu o metodę inwestycyjną lub metodę zysków. Cena nieruchomości będzie zatem zależała głównie od dochodów, jakie to miejsce przynosi właścicielowi – albo z tytułu najmu czy dzierżawy, albo z dochodów osiąganych, z prowadzonej tam działalności. Czasami uzasadnione jest też użycie metody porównawczej, która z reguły przypisana jest jednak do nieruchomości mieszkaniowych. Przedmiot wyceny musi jednak spełniać w tym układzie szczególne przesłanki. Wiele firm oferuje profesjonalne usługi z zakresu szacowania nieruchomości. Na pewno specjaliści – rzeczoznawcy majątkowi, zrobią to o niebo lepiej i zdecydowanie szybciej niż my, amatorzy, którzy nie znamy się kompletnie na tym fachu.

Dobra wycena jest połową sukcesu przy sprzedaży nieruchomości komercyjnej. Z reguły bowiem przy tego typu nieruchomościach w grę wchodzą bardzo duże pieniądze, więc dobrze jest nie wyceniać nieruchomości „na oko”, ale zasięgnąć rady specjalistów. W ten sposób na pewno na tej transakcji nie stracimy.