You are currently viewing Formy wtryskowe – podstawowe typy

Formy wtryskowe – podstawowe typy

Podczas produkcji plastikowych elementów, temperatura ma kluczowe znaczenie. Jeśli zamierzamy skorzystać z usług firmy wtryskowej, warto zwrócić uwagę na różnorodne procesy, które zachodzą podczas zabiegu. Nie każdy produkt końcowy jest otrzymywany w taki sam sposób.

Rodzaje form wtryskowych

formy wtryskowe warszawaKażda plastikowa część powstaje dzięki formie wtryskowej. Jest to specjalna konstrukcja, do której wlewa się gorące tworzywo. Po wyschnięciu, półprodukt staje się pełnoprawnym fabrykatem. Urządzeniem, które służy do wlewania płynu jest wtryskarka. Formy dzielą się na dwa rodzaje: zimno-kanałowe oraz gorąco-kanałowe. Formy zimno-kanałowe polegają na wtryśnięciu plastiku przez dyszę i wypełnieniu kanału. Jest to metoda charakterystyczna dla modelarstwa, której zaletami są m. in. szybsza możliwość zmiany koloru plastiku, niska cena w produkcji oraz redukcję kosztów przez mniejsze zużycie prądu. Eksperci zwracają uwagę na to, że systemy zimno-kanałowe wymagają zakupu zewnętrznych podzespołów sterowania. Główną różnicą między rodzajami jest temperatura kanału. Metoda gorąco-kanałowa wykorzystuje kanały z gorącymi grzałkami oraz oparami. Korzyściami, które wynikają z tego sposobu formowania są m. in. skrócenie cyklu produkcyjnego do minimum oraz skuteczna eliminacja odpadów. Wykorzystanie wysokiej temperatury może wiązać się m. in. wyższymi kosztami wykonania formy, ale także utrzymania maszyny. Zasadnicza konstrukcja wywiera wpływ na to, jak przeprowadzane jest projektowanie form wtryskowych Warszawa posiada firmy specjalizujące się w tworzeniu różnorodnych struktur. Sposoby korzystania z wykrojników zależą od rodzaju wykorzystanej formy. Skorzystanie z usług odpowiedniego specjalisty może pozwolić np. na dedykowaną obróbkę skrawaniem. Nie każdy zakład będzie w stanie zaproponować jakościowy zabieg w tym zakresie, dlatego warto rozeznać się przed podjęciem finalnej decyzji. 

Nie warto lekceważyć tak złożonych procesów, które zachodzą w przeciętnej fabryce. Wypuszczenie wadliwego produktu może wiązać się z stratami finansowymi, które może ponieść firma. Podczas produkcji materiału, należy pamiętać o zatrudnieniu zaufanych robotników – jest to nie tylko ryzykowna, ale i odpowiedzialna praca.

Źródło https://www.pknziemba.pl