You are currently viewing Forma wtryskowa – tajniki produkcji

Forma wtryskowa – tajniki produkcji

 

Bardzo dużo mówi się o tworzywach sztucznych w kontekście ich wpływu na środowisko, właściwościach i jeszcze innych istotnych kwestiach. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że te informacje nie miałyby wartości bez odpowiedniej technologii produkcji. Dlatego wykonywać formę wtryskową powinni profesjonaliści. Ich praca przynosi naprawdę znakomite rezultaty.

Forma wtryskowa na specjalne zamówienie

Wykonanie form wtryskowychTrudno jest mówić o pojęciu uniwersalności w przypadku takich produktów, ponieważ pod względem kształtu muszą być one dobrze dopasowane do specyfiki produktu, który ma tam powstać na skutek stwarzania tworzywa sztucznego. Zacznijmy jednak od początku. Klient, który zleca wykonanie formy wtryskowej, powinien podać takie informacje jak oczekiwany kształt, budżet oraz właściwości gotowego produktu. Jeżeli jest to klient z niewielkim doświadczeniem, to może oczywiście liczyć na kompleksowe wsparcie w firmie wytwarzającej coś takiego. Wykonanie solidnych form wtryskowych zaczyna się zwykle od właściwego wybierania materiałów. Niektóre formy mogą być dodatkowo wzmocnione poprzez zbrojenie lub pogrubienie poszczególnych elementów, ponieważ wtedy nawet z duże ciśnienie panujące w trakcie produkcji przy użyciu formy nie stanowi zagrożenia. Dopiero wtedy przychodzi czas na bezpośrednią produkcję realizowaną przede wszystkim poprzez nadawanie kształtu poszczególnym fragmentom formy. Otwory muszą być w tym produkcie bardzo dobrze rozmieszczone.

Dlaczego czasami musi się ona składać z różnych części? Jest to potrzebne, chociażby po to, żeby gotowy produkt można było łatwo wyjąć. Końcowe etapy są związane z weryfikacją tego, czy konkretna forma do wtryskarki została dobrze wykonana i trzeba odpowiednie parametry pod względem różnych rodzajów wytrzymałości.