You are currently viewing Dysze do cięcia wodą

Dysze do cięcia wodą

 

Cięcie wodą tylko z pozoru wygląda na nieskomplikowane. Tak na prawdę na poprawne działanie tej metody cięcia stali wpływa wiele czynników. Jest to oczywiście czystość używanej do cięcia wody, ale również bardzo ważne i często pomijane w rozważaniach dysze. To od nich zależy wiele czynników podczas cięcia. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tym niewielkim elementom układu.

Jaką funkcję pełni dysza w procesie cięcia wodą?

cięcie wodą wrocławNie wiele osób wie jakie funkcje pełnią dyszę, choć dość często o nich słyszą. Otóż dysze to ostatnie elementy maszyny, z którymi woda ma kontakt przed jej opuszczeniem. To od nich zależy szybkość i dokładność cięcia. Każda dysza jest wielokrotnie testowana przed wprowadzeniem jej do produkcji. Nie może ona mieć żadnych ukrytych wad, ani innych usterek. Każdy producent liczy się z tym faktem, bo w przeciwnym razie mógłby stracić wielu klientów i zostałby zalany falą reklamacji. Dysza mimo swoich niewielkich rozmiarów, pełni bardzo odpowiedzialną funkcję w procesie cięcia wodą. Chociażby dlatego, że reguluje ilość wody wypływającej z dyszy w jednostce czasu. Każde cięcie wodą wrocław jest ściśle związane z rozmiarem dyszy. Bowiem w zależności od oczekiwań dotyczących konkretnego procesu cięcia, dobiera się odpowiednią średnicę dyszy. Z tym parametrem bezpośrednio związana jest jej przepustowość i maksymalne ciśnienie cieczy, które można w nią wtłoczyć w procesie cięcia stali. Ważna jest również jakość wykonania każdej dyszy, bo awaria tak niewielkiego elementu z pewnością unieruchomi maszynę na dłuższy czas.

Jak widać na powyższym przykładzie, tak małe elementy jak dysze, mogą warunkować przebieg procesu cięcia wodą. Choć to z pozoru bezawaryjny element maszyny, to warto regularnie go doglądać, by nie spowodował większej awarii.