Budowa domu pochłania ogromną ilość pracy i nakładów finansowych. Dla większości z nas budowa domu to wydatek życia. Dlatego tak istotnym jest, aby prace na każdym etapie budowy były wykonywane starannie i z dbałością o szczegóły. Niepowodzenie, czy drobne niedopatrzenie w jednej kwestii, może w przyszłości rzutować na całość budowy i wiązać się z wieloma kosztownymi nieprzyjemnościami.
Odpowiednia izolacja podstawą budowy
Aby postawiony przez nas budynek przetrwał niejedno pokolenie, musi stać na dobrym fundamencie. Fundament jest podstawą domu i to od niego zależy, jak po latach będzie zachowywał się budynek i czy będzie wymagał kosztownych napraw i renowacji. Sama budowa fundamentów to dość prosta sprawa, jednak istotą jest jego właściwe zabezpieczenie. Fundamenty narażone są na stały kontakt z wilgocią i wodami znajdującymi się w gruncie. Tylko właściwe zabezpieczenie przed tymi czynnikami stworzy solidną podstawę domu. Na początek warto zaznaczyć, że zabezpieczając fundamenty, musimy wykonać zarówno izolację poziomą, jak i pionową. Ta pierwsza zabezpiecza przed zawilgoceniem płyty podłogowej. Druga natomiast to izolacja ścian fundamentowych. Tutaj wyróżniamy trzy typy izolacji, a to, na który się zdecydujemy, zależy od warunków panujących na działce. Jeśli grunt na działce jest przepuszczalny, a poziom wód gruntowych niski, wystarczy lekka izolacja przeciwwilgociowa. Jeśli natomiast mamy do czynienia z gruntem nieprzepuszczalnym, jak na przykład glina, wtedy nawet przy niskim poziomie wód gruntowych potrzebna będzie średnia izolacja przeciwwodna. W najtrudniejszych przypadkach konieczna będzie ciężka izolacja przeciwwodna. Stosuje się ją na działkach z wysokim poziomem wody gruntowej, w celu zabezpieczenia przed naporem wody na mury budynku.
Producenci oferują nam wiele różnorodnych materiałów, dopasowanych do odpowiednich typów izolacji. Popularne są papy, masy bitumiczne, folie fundamentowe wykonane z PCW lub polietylenu, a także szlamy uszczelniające. Najistotniejsze jest, aby rodzaj użytego materiału dopasować do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce, co da nam pewność odpowiedniego zabezpieczenia budynku na lata.