Zachowanie zdrowego trybu życia często warunkuje nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Są niestety choroby warunkowane mutacją genetyczną. Rodzimy się z nimi i nie mamy większego wpływu chyba, że można zmniejszyć dolegliwości lekami. Najczęstszą chorobą genetyczną jest mukowiscydoza, najczęściej dotyczy ona dzieci.
Objawy mukowiscydozy u dzieci i dorosłych
Genetyczna choroba płuc mukowiscydoza prowadzi do dysfunkcji wielu narządów. Organizm osoby chorej produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe. Głównie dotyczy to układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego. Mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową i przewlekłą. Niestety objawiającą się przede wszystkim chorobą płuc oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki. To z kolei prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania. Gruczoły potowe wydzielają pot o podwyższonym stężeniu chloru i sodu. Cierpi po prostu cały organizm. Często objawami takiej choroby są zaburzenia w prawidłowym wzroście tkanki mięśniowej. Dodatkowo dzieci bardzo szybko się męczą i to powinno zaniepokoić rodziców. Dziecko chore na mukowiscydozę cierpi na opóźnienie rozwoju fizycznego w tym niedobór masy i wysokości ciała. Prawidłowe leczenie tej choroby jest niezwykle trudne.
Przy stosowaniu terapii łagodzącej postępowanie choroby odpowiednia jest przede wszystkim profilaktyka. Leczenie jest wielokierunkowe i obejmuje leczenie farmakologiczne i dietetyczne oraz codzienne zabiegi fizykoterapeutyczne oraz terapię oddechową. Mukowiscydoza niestety jest nieuleczalną chorobą uwarunkowaną genetycznie i nie można się z niej wyleczyć lecz załagodzić jedynie jej postęp. Bardzo ważne w diagnostyce tej choroby są badania przesiewowe wykonywane u niemowląt.