You are currently viewing Badania poligraficzne w kryminalistyce

Badania poligraficzne w kryminalistyce

 

Od lat zaczytana jestem w kryminały i na bieżąco śledzę różne kanały o tematyce kryminalnej. Gdy tylko mam czas przesłuchuje i oglądam zamieszczone w internecie podcasty. Morderstwa i przestępstwa dokonywane przez ludzi niosą za sobą często niezwykłe historie.

Przesłuchanie z użyciem poligrafu

badanie poligraficzneWielu z historii jakie poznałam było bardzo zaskakujących. Śledczy nie tylko wykazać się musieli wiedzą ale również sprytem i przebiegłością. Wielu z nich musi niejednokrotnie wejść w skórę przestępcy aby poznać jego sposób działania i motywy jakimi się kierował. Często trafiam na sprawy które kilka dekad temu trafiły do archiwum jako nierozwiązane. Teraz gdy technika kryminalistyczna rozwinęła się wraz z szybkim postępem technologicznym możliwy stał się powrót do starych często beznadziejnych spraw. Mnie w śledztwach najbardziej interesują momenty gdy osoba podejrzana trafia na przesłuchanie. Śledczy którzy przeprowadzają rozmowę z taką osobą muszą wykazać się wielkimi umiejętnościami. Aktualnie w wielu sprawach gdzie brakuje obciążających dowodów używa się wariografu. Oprócz zwykłej rozmowy popularne jest skierowanie podejrzanego na badanie poligraficzne. Ma ono pomóc w rozstrzygnięciu niejasnych kwestii pojawiających się w toku przesłuchania. Wiele przesłuchiwanych osób, które są winne decyduje się na ujawnienie prawdy dowiadując się o tym, że mają zostać skierowani na wykrywacz kłamstw. Wariograf monitoruje reakcję organizmu na zadawanie pytania. Nawet jeśli odpowiadamy przecząco, ukrywamy prawdę nasze ciało mówi inaczej. Podwyższone ciśnienie i puls mogą wskazywać na próbę oszustwa lub zatajenia prawdy.

Próba wykrycia kłamstwa towarzyszy ludzkości już od wieków. Aktualnie dzięki postępującej technice kłamstwo stosunkowo łatwo wykryć. Maszyna w połączeniu z wiedzą operatora może pomóc w rozwiązaniu zagadki kryminalnej. Badanie nie jest bolesne jednak wielu podejrzanych obawia się testu, obawiając się demaskacji swojej zbrodni.

Szczegółowe informacje o przebiegu takiego badania znaleźć można na: https://bez-klamstw.pl/